Acte necesare pentru dosarul de Alocatie pentru sustinerea familiei

DOSAR FLOTA - PRIMUL TERMEN

– Cerere si declaratie pe propria raspundere.
– Copii carte/buletin de identitate pentru membrii familiei ce au peste 14 ani
– Copii certificate de nastere copii sub 14 ani
– Copie certificat de casatorie
– Copie Livret de familie
– Adeverinte de venit/salariu/cupon pensie/cupon alocatie/somaj etc
– Adeverinta Trezorerie Navodari privind veniturile realizate/nu are venituri (pentru ambii soti, indiferent daca lucreaza)
– Adeverință eliberată de unitatea de învățământ la care sunt înscriși copiii
– Adeverinta eliberata de primarie cu bunurile detinute de familie (Registru Agricol, Impozite si taxe)
– Dosar cu sina

Dupa caz
– Copie certificat deces sot; (se aplica pentru familiile monoparentale)
– Certificate nastere copil in care acesta nu este recunoscut de tata (se aplica pentru familiile monoparentale),
– Hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului in cazul in care parintii au divortat (se aplica pentru familiile monoparentale sau sotul s-a recasatorit)
– Hotarare de incuviintare, plasament, tutela etc..
– Certificat de încadrare într-un grad de handicap pentru copiii ce nu urmeaza cursurile scolare.

Descarca:
LISTA BUNURI CE DUC LA EXCLUDEREA AJUTORULUI [PDF]

Cerere si declaratie Alocatie de Sustinere a familiei [PDF]

ATENTIE: Comentariile postate pe acest site se supun aprobarii in prealabil pentru a se evita SPAM-ul sau mesaje cu caracter obscen, rasist, discrimintatoriu etc. Va rugam sa luati la cunostiinta ca toate comentariile sunt citite si redirectionate catre primar. Postarea de comentarii fara introducerea de date valide (precum e-mail sau website) nu vor fi publicate pe site iar introducerea unor date eronate nu ne permite remiterea unui raspuns. De asemenea va informam ca pentru a se putea face fata unor eventuale atacuri de tip SPAM sistemul de comentarii inregistreaza datele de identificare ale persoanelor ce posteaza comentarii pe acest site. Va multumim !

74 Comentarii

1. grigore liliana said:

Bună ziua,soțul meu deține o autoutilitara papuc și mi sa spus de la primărie ca nu pot beneficia de alocatia de complementara pentru aceasta autoutilitara este posibil așa ceva?va rog aștept un răspuns.

• Primaria Lumina said:

Din pacate o autoutilitara se afla pe lista de bunuri ce exclud acordarea ajutorului, si prin urmare nu va incadrati in prevederile Legii.

2. mihaela said:

buna ziua! in cant timp (zile ) de la depunerea dosarului in primarie se face ancheta sociala acasa? si in ce consta ? va multumesc mult

• Primaria Lumina said:

Ancheta sociala se face la domiciliul dumneavoastra iar in mod normal un angajat al Compartimentului/Serviciului de Asistenta Sociala ar trebui sa verifice conditiile dumneavoastra de locuit (cate camere aveti, cu ce va incalziti etc.)