Acte necesare pentru dosarul de Alocatie pentru sustinerea familiei

DOSAR FLOTA - PRIMUL TERMEN

- Cerere si declaratie pe propria raspundere.
– Copii carte/buletin de identitate pentru membrii familiei ce au peste 14 ani
– Copii certificate de nastere copii sub 14 ani
– Copie certificat de casatorie
– Copie Livret de familie
– Adeverinte de venit/salariu/cupon pensie/cupon alocatie/somaj etc
– Adeverinta Trezorerie Navodari privind veniturile realizate/nu are venituri (pentru ambii soti, indiferent daca lucreaza)
– Adeverință eliberată de unitatea de învățământ la care sunt înscriși copiii
– Adeverinta eliberata de primarie cu bunurile detinute de familie (Registru Agricol, Impozite si taxe)
– Dosar cu sina

Dupa caz
– Copie certificat deces sot; (se aplica pentru familiile monoparentale)
– Certificate nastere copil in care acesta nu este recunoscut de tata (se aplica pentru familiile monoparentale),
– Hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului in cazul in care parintii au divortat (se aplica pentru familiile monoparentale sau sotul s-a recasatorit)
– Hotarare de incuviintare, plasament, tutela etc..
– Certificat de încadrare într-un grad de handicap pentru copiii ce nu urmeaza cursurile scolare.

Descarca:
LISTA BUNURI CE DUC LA EXCLUDEREA AJUTORULUI [PDF]

Cerere si declaratie Alocatie de Sustinere a familiei [PDF]

ATENTIE: Comentariile postate pe acest site se supun aprobarii in prealabil pentru a se evita SPAM-ul sau mesaje cu caracter obscen, rasist, discrimintatoriu etc. Va rugam sa luati la cunostiinta ca toate comentariile sunt citite si redirectionate catre primar. Postarea de comentarii fara introducerea de date valide (precum e-mail sau website) nu vor fi publicate pe site iar introducerea unor date eronate nu ne permite remiterea unui raspuns. De asemenea va informam ca pentru a se putea face fata unor eventuale atacuri de tip SPAM sistemul de comentarii inregistreaza datele de identificare ale persoanelor ce posteaza comentarii pe acest site. Va multumim !

56 Comentarii

1. Diana Daniela said:

Buna seara!sunt divortata si am 2 copii minori sub intretinere ,tatal a fost obligat prin instanta la plata pensiei alimentare dar nu primesc aceasta pensie pentru ca nu are de unde sa imi dea banii .As vrea sa fac dosarul pentru ALOCATIE PENTRU SUSTINEREA FAMILIEI.Intrebarea mea este ce acte imi trebuie sa fac acest dosar si unde sa le depun?Astept raspuns.Va multumesc.

• Primaria Lumina said:

Dosarele de alocatie de sustinere a familiei se depun la sediul biroului de Asistenta Sociala din cadrul Primariei de care apartineti. Documentele necesare pentru dosarul de alocatiei de sustinere pot fi studiate aici. In cazul in care nu primiti pensia alimentara veti face o declaratie pe propria raspundere in care veti mentiona ca nu primiti acea pensie.

2. BALAS STEFANIA said:

BUNA ZIUA ,AM O INTREBARE,DAK AM UN BAIAT IN VARSTA DE 6 ANI SI NU ESTE RECUNOSCUT DE TATA L LUI PE CERTIFICATU DE NASTERE,BENEFICIEZ DE ACEST SUPLIMENNT? DAR EU SUNT DIN BUCURESTY CUM TREBUIE SA PROCEDEZ?NU AM NICI O PROPRIETATE A MEA PERSONALA.MULTUMESC ASTEPT RASPUNS

• Primaria Lumina said:

Va incadrati ca parinte singur, in acest caz cuantumul este cel specificat la familiile monoparentale. Cererile pentru acordarea Alocatiei de sustinere se depun la primariile de care apartineti.