– Cerere si declaratie pe propria raspundere.
– Copii carte/buletin de identitate pentru membrii familiei ce au peste 14 ani
– Copii certificate de nastere copii sub 14 ani
– Copie certificat de casatorie
– Copie Livret de familie
– Adeverinte de venit/salariu/cupon pensie/cupon alocatie/somaj etc
– Adeverinta Trezorerie Navodari privind veniturile realizate/nu are venituri (pentru ambii soti, indiferent daca lucreaza)
– Adeverință eliberată de unitatea de învățământ la care sunt înscriși copiii
– Adeverinta eliberata de primarie cu bunurile detinute de familie (Registru Agricol, Impozite si taxe)
– Dosar cu sina

Dupa caz
– Copie certificat deces sot; (se aplica pentru familiile monoparentale)
– Certificate nastere copil in care acesta nu este recunoscut de tata (se aplica pentru familiile monoparentale),
– Hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului in cazul in care parintii au divortat (se aplica pentru familiile monoparentale sau sotul s-a recasatorit)
– Hotarare de incuviintare, plasament, tutela etc..
– Certificat de încadrare într-un grad de handicap pentru copiii ce nu urmeaza cursurile scolare.

Descarca:
LISTA BUNURI CE DUC LA EXCLUDEREA AJUTORULUI [PDF]

Cerere si declaratie Alocatie de Sustinere a familiei [PDF]

Comments (74)

• grigore liliana

Bună ziua,soțul meu deține o autoutilitara papuc și mi sa spus de la primărie ca nu pot beneficia de alocatia de complementara pentru aceasta autoutilitara este posibil așa ceva?va rog aștept un răspuns.

• Primaria Lumina

Din pacate o autoutilitara se afla pe lista de bunuri ce exclud acordarea ajutorului, si prin urmare nu va incadrati in prevederile Legii.

• mihaela

buna ziua! in cant timp (zile ) de la depunerea dosarului in primarie se face ancheta sociala acasa? si in ce consta ? va multumesc mult

• Primaria Lumina

Ancheta sociala se face la domiciliul dumneavoastra iar in mod normal un angajat al Compartimentului/Serviciului de Asistenta Sociala ar trebui sa verifice conditiile dumneavoastra de locuit (cate camere aveti, cu ce va incalziti etc.)