Stimati cetateni,

Incepand cu data de 13.01.2015, Primaria Comunei Lumina va demara distribuirea pachetelor din cadrul Programului POAD 2014 (ajutoare din partea Uniunii Europene).

Pentru a evita aglomeratia si timpul de asteptat la cozi, distribuirea alimentelor se face pe strazi dupa graficul afisat mai jos. Fiecare beneficiar va primi acasa in cutia postala o invitatie cu data la care sa se prezinte pentru ridicarea alimentelor.

In momentul prezentarii va rugam sa aveti asupra dumneavoastra:
– Buletin/Carte de identitate
– Cuponul de alimente primit prin posta

Va informam ca pentru fiecare cupon nominal se vor distribui cate doua cutii ambalate ce contin cantitatile de alimente mentionate pe cupon, impărtite in mod egal. In acest sens va rugam sa fiti pregatit pentru transportul cutiilor pana la domiciliul dumneavoastra.

Distribuirea alimentelor se face la sediul Caminului Cultural, intrarea de pe strada Pelican. Va rugam sa respectati data la care ati fost programati sa ridicati alimentele intrucat distribuirea alimentelor se face pe strazi.

DISTRIBUIREA ALIMENTELOR SE FACE IN INTERVALUL ORAR 8-12, 13-15

TERMENUL LIMITA DE RIDICARE A ALIMENTELOR ESTE 12.02.2015

CATEGORII DE PERSOANE BENEFICIARE ALE AJUTOARELOR DIN CADRUL PROGRAMULUI POAD 2014, CONFORM LEGII 799/2014

– PENSIONARI CU PENSII PANA IN 400 DE LEI
– SOMERI CU INDEMNIZATIE PANA IN 400 DE LEI
– PERSOANE INCADRATE IN GRAD DE HANDICAP GRAV SAU ACCENTUAT
– VETERANI DE RAZBOI
– FAMILII BENEFICIARE DE AJUTOR SOCIAL
– FAMILII BENEFICIARE DE ALOCATIE DE SUSTINERE A FAMILIEI

INSCRIERE PE LISTELE SUPLIMENTARE

Persoanele care se incadreaza in una din categoriile de beneficiari si nu au primit prin posta cuponul sau nu se afla pe listele de beneficiari pot fi inscrise pe liste suplimentare.

Inscrierea pe listele suplimentare si distribuirea alimentelor in cadrul programului POAD 2014 se face dupa distribuirea alimentelor catre persoanele ce au primit cupoane de alimente si se afla pe liste.

Pentru inscrierea pe listele suplimentare va rugam sa prezentati copie dupa actul de identitate si un document justificativ care sa ateste ca va incadrati in una din categoriile de beneficiari: ultimul cupon de pensie, somaj, alocatie de sustinere, ajutor social primit, decizie de incadrare in grad de handicap grav sau accentuat, decizie de stabilire a ajutorului de somaj si cuantumul indemnizatiei.

GRAFIC DISTRIBUIRE PE STRAZI ALIMENTE UE

DATASTRAZIDATASTRAZI
13.01.2015CIMPULUI22 DECEMBRIE

TULCEI