Va aducem la cunostinta ca pe raza judetului Constanta, in ultima perioada, au fost depistate focare de pesta porcina africana, boala specifica porcului si mistretului cu difuzibilitate si patogenitate foarte mare.

Denumita si ciuma porcina, boala se transmite de la animal la animal foarte rapid prin:
– intrarea in contact cu un animal bolnav;
– administrarea de furaje in functie de provenineta;
– transmiterea virusului prin incaltaminte , mijloace de transport (anvelope, remorci);
– transmiterea virusului prin vectori vii, si anume insecte , sobolani, pasari ihtiofage (pasari de balta, de camp).

Va sfatuim ca in aceasta perioada sa nu introduceti in gospodarii purcei proveniti din afara comunei, precum si produse din carne de porc provenite din taieri traditionale din alte zone.

Detinatorii de porci sunt obligati sa anunte CIRCA VETERINARA LUMINA la aparitia oricarui caz de imbolnavire sau moarte a porcilor detinuti in gospodarie.

CIRCA VETERINARA LUMINA, dr. Papari Doina, telefon 0720344286

Pesta porcina africana este o boală virală sistemică, contagioasă, febrilă, asemănătoare pestei porcine clasice. Se poate transmite prin căpuşe cu cuticula moale din genul Ornithodorus spp, specie care nu trăieşte în România.

Boala a fost diagnosticată la porcii domestici din Africa şi porcii sălbatici şi domestici din Europa, America Centrală şi de Sud. Până în prezent nu s-au înregistrat îmbolnăviri pe alte continente, dar ele sunt, cu certitudine, posibile.

Virusul care produce boala este unicul arbovirus cu lanţ dublu de ADN, unic, cu caractere de Iridoviridae şi Poxviridae (Familia Asfarviridae), fiind mult mai rezistent şi stabil în mediu decât virusul Pestei porcine clasice. Poate produce mortalitate foarte mare şi omoară suine de toate vârstele. Nu există tratament sau vaccin. Unii autori consideră că porcii sunt afectaţi accidental, virusul afectând natural doar căpuşele.

Evoluţia clinică

Diferită, dependentă de virulenţa tulpinii de virus infectante:
 În infecţii cu tulpini de virus foarte virulente:
– forma supraacută;
– forma acută.
 În infecţii cu tulpini moderat virulente:
– forma subacută.
 În infecţii cu tulpini cu virulenţă redusă:
– formă cronică sau inaparentă.

Forma supraacută
 apare sporadic;
 porci găsiţi morţi sau agonici fără semne premonitorii;
 uneori respiraţie superficială anterior morţii.

Forma acută
 febră: (40,5-42 grade C) timp de 12-14 zile, apoi revenire la normal;
 inapetenţă;
 animalele stau îngrămădite la întuneric;
 se deplasează cu greutate (uneori necoordonare a mişcărilor, cu 24-48 ore anterior morţii);
 pielea se înroşeşte, apoi devine cianotică;
 tahipnee şi puls accelerat;
 descărcări sanguinolente sau mucopurulente oculare şi nazale;
 semne de durere abdominală (arcuire a spatelui, mers greoi);
 vomă sanguinolentă, constipaţie sau diaree abundent sanguinolente;
 avorturi la orice vârstă de gestaţie (diferite de PPC);
 moarte după 6-13, maximum 20 de zile, posibil chiar la 100% din efectiv.

Forma subacută
 simptomatologie mai estompată, cu febră fluctuantă, pneumonie, depresie, avorturi;
 durată până la 30 zile;
 mortalitate 30-70% după 15-40 zile de boală.

Forme cronice şi inaparente
 posibil inaparente, doar cu seroconversie;
 posibil febră 2-3 săptămâni, apoi remisie;
 mici pete roşii, ce devin necroze şi chiar ulcere;
 pericardite, pleurite adezive, pneumonii;
 tumefacţii articulare, chiar artrite;
 avorturi;
 mortalitate redusă după reacutizări;
Animalele care trec prin boală rămân purtătoare pe viaţă.

Morbiditate şi mortalitate
Sunt dependente de virulenţa tulpinii de virus infectant, de existenţa unor infecţii asociate, de existenţa animalelor tinere sau gestante:
 100% morbiditate şi aproape 100% mortalitate în infecţiile cu tulpini de virus foarte virulente;
 Până la 60-70% morbiditate şi 30-70% mortalitate în infecţii cu tulpini moderat patogene.
Mortalitatea poate creşte atunci când există infecţii asociate, animale tinere sau gestante;
 Porcii sălbatici africani dezvoltă doar viremie asociată cu forme subclinice sau abortate, obişnuit fără mortalitate;
 Deşi mortalitatea poate varia practic nelimitat (între 0 şi 100%), este exclusă o mortalitate redusă pe efective de porci recent infectate.

There are no comments yet.