Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o ATENŢIONARE METEOROLOGICĂ COD PORTOCALIU, potrivit căreia începând de joi 18 ianuarie în interval orar 10:15-16:00 intensificări ale vântului cu rafale de 70-85 km/h, ninsoare viscolită, vizibilitate sub 50 m.

În aceste condiţii, reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea” al judeţului Constanţa, transmit cetăţenilor câteva recomandări privind comportamentul ce trebuie adoptat pe durata acestei avertizări meteorologice.

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a emis în această dimineață o hotărâre prin care a fost activat Comandamentul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției, în intervalul orar 11,00-19,00.

În ședința CJSU s-a luat act de decizia administratorului drumurilor, care, cu aprobarea Inspectoratului Județean de Poliție va restricționa circulația autovehiculelor de peste 3,5 tone în intervalul orar 11,00-17,00 pe toate drumurile județene. Aceeași restricție va fi aplicată și pe DN38 Agigea-Negru Vodă, DN3 Murfatlar-Ostrov, DN22C Lumina-Mihai Viteazu, DN2A Mihail Kogălniceanu-Hârșova, DN3C Ovidiu-Constanța, DN3 Murfatlar-Cernavodă, excepție făcând DN39 Constanța-Mangalia, A2 și A4, pe care se circulă în condiții de iarnă.

Restricția se va aplica pentru toate mijloacele de transport, inclusiv cele destinate transportului de persoane. Restricția nu se aplică mijloacelor de intervenție.

În prezent, a fost închis DN22A Hârșova-granița cu județul Tulcea, din cauza vizibilității reduse și a viscolului puternic.

RAJA a activat Comandamentul pentru Situații de Urgență!

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de vreme rea – ploi, ninsori și intensificări ale vântului, ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot apărea în funcționarea sistemelor operate, la nivelul S.C. RAJA S.A. s-a activat Comandamentul pentru Situaţii de Urgenţă, în perioada 17 ianuarie 2018, ora 14,00 – 18 ianuarie 2018, ora 22,00. Pentru remedierea rapidă a eventualelor avarii, la nivelul Comandamentului au fost constituite 14 echipe de intervenţie la nivelul municipiului Constanța, respectiv 18 echipe pentru restul județului, dotate cu utilajele necesare, ce vor asigura permanenţa în toată această perioadă.

Asigurăm toţi abonaţii societăţii că echipele noastre de intervenție vor depune toate eforturile pentru asigurarea serviciilor de alimentare cu apă şi de canalizare la parametrii optimi. Singurele probleme care pot apărea în funcţionarea sistemelor de distribuţie apă și canalizare, și care nu țin de operativitatea echipelor noastre, sunt cele legate de lipsa energiei electrice (cabluri şi fire de înaltă tensiune smulse de vânt). În aceste condiţii, rugăm toţi abonaţii să dea dovadă de înţelegere, pentru că RAJA va face tot ce este necesar pentru reluarea alimentării cu apă imediat ce sunt rezolvate problemele apărute în furnizarea energiei.

Totodată, facem un apel către toţi consumatorii care înregistrează probleme la sistemul de alimentare cu apă potabilă şi canalizare, pentru remedierea acestor situaţii într-un timp cât mai scurt, să sesizeze toate avariile apărute la dispeceratul societăţii, la numărul de telefon: 0241.924.

ENEL LUCREAZA LA REMEDIEREA AVARIILOR

Din cauza condiţiilor meteo deosebite (cod portocaliu şi galben de ninsori, viscol în rafale de vânt puternic), au fost afectate reţelele electrice din raza de activitate a societăţii E-Distribuţie Dobrogea.

Un număr de 28 echipe de intervenţii E-Distribuție Dobrogea şi ale contractorilor sunt în stare de alertă din seara zilei de miercuri, 17 ianuarie, și lucrează pentru restabilirea în cel mai scurt timp posibil a alimentării cu energie electrică a consumatorilor. Printre cauzele care au dus la producerea incidentelor, pe fondul condiţiilor meteo deosebite, se numără izolatori sparţi şi conductori rupți de vântul puternic.

Intervențiile sunt îngreunate de condiţiile meteo severe şi de circulaţia rutieră dificilă. Colaborăm cu autorităţile locale, cu care păstrăm un contact permanent, şi care sprijină intervenţia echipelor E-Distribuție.

Centrul de relatii cu clientii ENEL DOBROGEA Tel verde: 0800.070.555, Sesizari: Tel. 0241 929

Puteti sesiza probleme in comuna Lumina la numarul de telefon 0241251828

Serviciul Politia Locala: 0733449753

There are no comments yet.