AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
COD GALBEN
Interval de valabilitate: 2 aprilie, ora 08 – 2 aprilie, ora 22
Fenomene vizate: intensificări ale vântului, vijelii
Zone afectate: conform textului și hărții

Pe parcursul zilei de marți (2 aprilie) vântul va avea intensificări susținute în toată țara, cu viteze de 55…65 km/h, iar local de 70…80 km/h. Pe alocuri se vor semnala vijelii. În zona montană înaltă, rafalele vor depăși 90…110 km/h.

Notă: În zona montană înaltă, în general la altitudini de peste 1600 m se vor semnala precipitații mixte, iar în Munții Apuseni și în nordul Carpaților Orientali se vor acumula cantități de apă de 10…20 l/mp.

COD PORTOCALIU
Interval de valabilitate: 2 aprilie, ora 08 – 2 aprilie, ora 18
Fenomene și zone vizate: intensificări susținute ale vântului

Vântul va avea intensificări susținute în județele Satu Mare, Sălaj, Maramureș, Cluj, Alba, Bistrița-Năsăud, Suceava, Neamț și Botoșani, iar mai ales după-amiaza și în județele Teleorman, Giurgiu, Ilfov și municipiul București, Călărași, Ialomița, Prahova, Buzău, Brăila și zona continentală a județelor Constanța și Tulcea. Vor fi viteze în general de 80…85 km/h, iar la altitudini mari în zonele montane, rafalele vor depăși 120 km/h.

Legenda:

ROSU

Fenomene meteorologice prognozate (vânt puternic, ploi abundente, descărcări electrice, grindină, ninsori abundente, viscol, temperaturi extreme, polei, ceaţă) vor fi periculoase, cu un grad de intensitate foarte mare şi cu efecte dezastruoase.

PORTOCALIU

Fenomenele meteorologice prognozate (vânt puternic, ploi abundente, descărcări electrice, grindină, ninsori abundente, viscol, temperaturi extreme, polei, ceaţă) vor fi periculoase, cu un grad de intensitate mare.

GALBEN

Fenomenele meteorologice prognozate (vânt puternic, ploi abundente, descărcări electrice, grindină, ninsori abundente, viscol, temperaturi extreme, polei, ceaţă) vor fi temporar periculoase pentru anumite activităţi, dar altfel sunt obişnuite pentru perioada respectivă sau zona specificată.

VERDE

Nu sunt prognozate fenomene meteorologice periculoase.

Fenomene meteorologice:

Vânt
 Ploaie
 Furtuni
 Zăpadă
 Temperaturi ridicate extreme
 Temperaturi scăzute extreme

Ca urmare a acestor avertizări și ținând cont de manifestările meteorologice și posibilele efecte ale vremii adresăm recomandarea către locuitorii localității să evite zonele periculoase, precum cele cu copaci, stâlpi, și panouri publicitare. Conducătorii auto sunt rugați să nu oprească în apropierea copacilor sau a zonelor afectate de eventualele pagube sau evenimente cauzate de avertizarea meteorologica.