Căminul Cultural din Lumina a fost astăzi gazda evenimentului „Școala mea în Sărbătoare”, organizat de Școala Generală cu clasele I-VIII Lumina în parteneriat cu alte 18 instituții din județ.
Acesta a fost primul eveniment organizat la Căminul Cultural după finalizarea amplelor lucrări de reabilitare și dotare.

Clădirea a beneficiat de finanțare în cadrul a două proiecte:
– de reabilitare și eficientizare energetică în cadrul proiectului „Little Energy Super Stars” (“Micii Super Eroi ai Energiei”), cod 2020/512275. Proiectul este finanțat cu sprijinul granturilor acordate de Islanda, Liechtenstein și Norvegia prin Mecanismul financiar Norvegian 2014-2021, în cadrul „Programului de Energie din România”.
– de dotare cu aparatură modernă, costume populare și instrumente muzicale în cadrul proiectului „Dotarea Căminului Cultural din localitatea Lumina, județul Constanța”, finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Rurală, Fondul European pentru Dezvoltare Rurală.