Continuă lucrările de modernizare pe străzile pentru care Primăria Comunei Lumina a obținut finanțare de la Guvern, în cadrul Programului Național de Investiții Anghel Saligny.

In cursul acestei zile utilajele constructorului au turnat stratul de asfalt pe strada Decebal (porțiunea dintre Strada Belșugului și Frunzelor) din localitatea Lumina.

Strada Decebal face parte din proiectul AMENAJARE STRAZI IN COMUNA LUMINA , JUDETUL CONSTANTA – LOT I, ce presupune modernizarea (asfaltarea) străzilor Decebal și Islazului, în suprafață de 2626 ml, proiectul având o valoare de 4.284.075 lei.

Lucrările de modernizare pe aceste străzi se desfășoară în conformitate cu normele de calitate în vigoare iar graficul de lucrări poate suferi modificări la cererea constructorului în funcție de condițiile meteorologice.

Deși creează un disconfort locuitorilor de pe aceste străzi le cerem acestora să manifeste înțelegere și răbdare și să nu blocheze lucrările sau accesul utilajelor executantului lucrărilor. La finalizarea proiectelor vor fi asfaltați aproximativ 5 km noi de străzi din localitate.

Reamintim că în derulare se află și proiectul AMENAJARE STRAZI IN COMUNA LUMINA , JUDETUL CONSTANTA – LOT II (4.568.695 lei), ce presupune modernizarea (asfaltarea) următoarelor străzi: Frunzelor, Dumitru Comșa, Traian, Murelor, Teiului, Pinului, în suprafață de 2300 ml.