asfaltare

Primaria comunei Lumina anunta ca a fost semnata autorizatia de constructie pentru un proiect extrem de important ce vizeaza asfaltarea a 6,4 km de strazi din comuna.

Reamintim ca Primaria Comunei Lumina si Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale au semnat pe data de 23 ianuarie 2018 contractul de finanțare pentru proiectul “Modernizare străzi comuna Lumina (Asfaltare) 6,442 km”. 

Valoarea totală a finanțării venită de la Agenția pentru Finanțare a Investițiilor rurale este de aproximativ 1 milion de euro.

În cadrul acestui proiect de asfaltare a 6,4 km de străzi din comuna Lumina urmează să fie reabilitate un număr de 14 artere de circulație din localitățile Lumina și Oituz.

Lista completa de strazi ce urmează sa fie asfaltate:

Localitatea Lumina

 • Canarului
 • Morii (tronson str. Navodari – statie pompare, tronson str. Garii – str. Militari, tronson Militari – sediu Politie)
 • Ghiocei
 • Petrolului
 • Mare (tronson intre Moara – Str. Narciselor)
 • Narciselor
 • Crizantemelor
 • Lebedelor
 • Sabinelor
 • Sirenei
 • Garii

Localitatea Oituz:

 • Teilor
 • Viitorului
 • Linistei

Primarul Comunei Lumina, domnul Ioan Roman, spune ca lucrarile urmeaza sa fie demarate de constructor la finalul lunii iulie.

Este un pas important ce ne aduce tot mai aproape şi de concretizarea acestui amplu proiect fără precedent în comuna noastră. Vorbim despre lucrări în valoare de 4,3 milioane de lei. La acestea se adauga lucrarile de asfaltare din cartierul Domnitorilor, unde utilajele actioneaza deja, dar si strazile asflatate recent din centrul comunei.

Ioan Roman

Primăria comunei Lumina are in prezent mai multe proiecte cu finanțare europeană sau cu fonduri de la autoritățile naționale ce sunt in curs de implementare. Pe lângă cele de asfaltare, pe lista se mai afla amenajarea unui parc in zona str. Decebal, construcția unei săli de sport dar și proiectul de reabilitare termică pentru școlile din localitate și Căminul Cultural de pe str.Mare .

Print Friendly, PDF & Email