Cu ocazia Zilei Nationale a Romaniei si a Centenarului Marii Uniri, autoritatile locale din Lumina au inaugurat un monumet ridicat in memoria eroilor si veteranilor de razboi ce au luptat in Primul si al Doilea Razboi Mondial.

La eveniment au luat parte primarul comunei Lumina, domnul Ioan Roman, consilieri locali, reprezentanti ai organizatiilor politice din localitate.

A fost organizata o slujba de sfintire de catre preotii din localitate si de catre hogea comunitatii musulmane.

La final au fost depuse coroane de flori de catre primarul comunei, reprezentanti ai Uniuni Democrate Turco Tatare din Romania – organizatia Lumina, organizatia PNL Lumina, organizatia Tineretului Social Democrat Lumina si de catre Forumul German din Romania, organizatiile Lumina si Oituz.

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann
error: Nu aveti permisiuni !