Primaria Comunei Lumina a demarat la jumatatea lunii octombrie lucrarile de amenajare a unui parc de recreatie in centrul localitatii Lumina.

Cu o suprafata de 3400 de metri patrati, spatiul public se adreseaza tuturor categoriilor de varsta. Parcul va beneficia de alei de promenada, spatii verzi unde va fi plantat gazon dar si flori si arbusti. Nu va lipsi nici mobilierul urban, bancutele dar si un loc de joaca pentru copii si o pista pentru role.

Parcul va beneficia si de un sistem de iluminat, urmand a fi instalati stalpi de iluminat.

„In ultimii ani localitatea Lumina s-a dezvoltat foarte mult iar numarul locuitorilor a crescut exponential. Pe langa proiectele de infrastructura importante pe care le avem in derulare, proiectul realizarii unui parc pentru locuitori s-a aflat printre prioritatile noastre. Acest lucru se datoreaza faptului ca multi parinti dar si varstnici ne-au solicitat crearea unui loc in care sa se poata plimba sau relaxa alaturi de copii. Noul parc se construieste in centrul comunei, in imediata apropiere a Primariei si va da o noua fata comunei noastre.”, declara primarul comunei Lumina, Dumitru Chiru.

proiect parc

Proiectul privind amenajarea noului parc in localitatea Lumina are o valoare de 1,9 milioane de lei iar fondurile provin de la bugetul local. Termenul de finalizare al lucrarilor este de sase luni de zile.

Print Friendly, PDF & Email