Autoritatile locale din comuna Lumina au aprobat un proiect de hotarare ce presupune reabilitarea si extinderea retelei de iluminat din localitate.

La initiativa primarului comunei, domnul Ioan Roman,  consilierii locali au aprobat, in unanimitate, indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul „Extindere iluminat public pe prelungirile strazilor Credintei si Tineretului din satul Oituz si străzilor Liliacului, Sperantei, Pescaruş, Tulcei si Mare din comuna Lumina“.

Astfel, devizul general pentru acest obiectiv de investiţii a primit acordul membrilor Consiliului Local al Comuneoi Lumina, care au aprobat şi suma de 97.700 de lei, inclusiv TVA, pentru realizarea acestuia.

Trebuie mentionat ca in vara acestui an au fost reabilitate lampile de iluminat de pe Strada Navodari din localitate, obiectivul fiind acela de a reduce semnificativ consumul de energie.