Primaria Lumina a inaugurat, saptamana trecuta, lucrarile proiectului de introducere a sistemului de alimentare cu apa potabila si a retelei de canalizare in comuna. Potrivit primarului Dumitru Chiru, vor fi introduse conducte pe o lungime de 61 de kilometri, se vor amenaja sase statii de pompare in localitate, apa menajera urmand a fi transportata printr-o alta conducta, la statia de epurare din orasul Navodari.

Investitia pentru cele doua retele se ridica la circa 18 milioane de lei, banii fiind asigurati din fonduri de la Guvern. La inaugurarea lucrarilor au participat cateva zeci de locuitori din comuna, reprezentanti ai Primariei Lumina si Nicusor Constantinescu, presedintele Consiliului Judetean Constanta. Dumitru Chiru le-a transmis locuitorilor ca proiectul de introducere a retelei de canalizare in comuna Lumina este una dintre cele mai mari investitii ale administratiei locale, iar lucrarile se vor desfasura pe o perioada de doi ani. La randul sau, Nicusor Constantinescu a vorbit despre programele demarate la nivel judetean in ultimii ani, dar si despre proiectele care trebuie sa fie puse in derulare in sprijinul comunitatii.

Presedintele CJC a spus ca institutia pe care o conduce va investi in continuare fonduri importante in reabilitarea de unitati de invatamant, camine culturale, drumuri sau alte unitati de interes public. Mai mult decat atat, Lumina se va afla printre cele 14 localitati din judetul Constanta care vor beneficia de un centru de permanenta medicala, exact asa cum este cel de la Cogealac, inaugurat tot ieri. „Noi facem tot ceea ce depinde de noi si este omeneste posibil sa facem. Am facut atatea scoli, gradinite si camine culturale in judet”, a declarat Nicusor Constantinescu.

Catalin PALIU, Observator de constanta