• 06/05/2024
 • 12:00
 • Primaria Comunei Lumina

Primăria și Consiliul Local Lumina au onoarea să vă invite la Ziua Comunei Lumina 2024.

În acest an autoritățile aniversează 35 de ani de la înființarea comunei Lumina, pe data de 9 mai 1989.

Programul artistic de pe scena din fața primăriei va începe la orele 12 și se va încheia după ora 20:00, urmând să fie asigurat de:

 • Ionuț Dolănescu
 • Andreea Bălan
 • Aurora și Săndel Mihai
 • Marian Cozma
 • Dorina Dobrescu
 • Ansamblul de dansuri Luminițe Dobrogene
 • Ansamblul Izvorașul Dobrogean Fântânele
 • Ansamblul de dansuri Armânamea Ovidiu
 • Ansamblul Flori Dobrogene Mihail Kogălniceanu

Vor mai fi acordate premii cetățenilor care aniversează 50 de ani de căsătorie în acest an, va fi premiată campioana europeană la box pentru juniori, Amalia Niță, cetățean de onoare al localității. Trupa de karate CS Shobu Lumina va susține, de asemenea, o reprezentație demonstrativă.

Prezentatorul evenimentului: Roxana Cioacă

Ca primă așezare satul Lumina a luat fiinţă în anul 1650, iar din punct de vedere administrativ din anul 1880, după războiul ruso-romano-turc din anul 1877. De-alungul timpului localitatea a purtat denumirile Cogealia și Valea Neagră. Actuala denumire, de Lumina, datează din 1965, în conformitate cu Decretul 799/964. Din anul 1968 până în anul 1989 satul a aparţinut de comuna Ovidiu, iar în 1989 s-a desprins de comuna Ovidiu, formându-se comuna Lumina la care s-au alipit satele Sibioara şi Oituz. Ca instituţie publică, Primăria Lumina s-a înfiinţat pe 9 mai 1989.

Va invităm să descoperiți o bucată din istoria comunei noastre în paginile dedicate de pe pagina de internet a instituției noastre.

 

Print Friendly, PDF & Email